Dzień Języka Ojczystego

 

20 lutego 2020 r. z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego na przerwach zorganizowano różne konkurencje, w których mierzyły się klasy IV-VIII. Były to zmagania językowe o tajemniczych tytułach, np.: „Wyrazowa Rodzinka”, „Łańcuch Sylabowy”, „Cudaki Dwuznaki” czy „Przysłowiowy Zawrót Głowy” dotyczące określonego zagadnienia gramatycznego.

Ich celem było zwrócenie uwagi na piękno i poprawność naszej mowy ojczystej, poprzez stosowanie zasad językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych, unikanie błędów oraz wzbogacanie słownictwa.

Dodatkowo uczniowie mogli przeczytać informacje znajdujące się na tablicach dotyczące ustawy związanej z językiem ojczystym, jego walorami i ochroną, a także wiadomości o najczęściej popełnianych przez Polaków błędach.

Tego dnia ogłoszono wyniki rywalizacji, które prezentują się następująco: I miejsce – klasa 8, II miejsce – klasa VI b i III miejsce – klasa V.

Drugiego dnia (21 lutego) zaś przedstawiciele klas pisali opowiadania w grupach.

By podkreślić wagę tego dnia, na lekcji godziny wychowawczej klasy grały w kalambury. Hasła były związane z tytułami lektur, mitów, baśni oraz legend.

Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, mierząc się z zawiłościami naszego języka. Gratulujemy zwycięzcom!

Przygotowała Natalia Turczyniak kl. VIII