W tym roku przypada 105 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności, dlatego z tej okazji 10 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas 5-8 pod kierunkiem pani Anny Kontowicz.

Na początku pani Kontowicz poprosiła uczniów o zachowanie powagi i skupienie podczas oglądania przedstawienia pt. „Pociąg do wolności”. Nastepnie oddała głos występującym.

Scenariusz odegrany przez uczniów okazał się żywą lekcją historii. Metaforyczna inscenizacja  przedstawiała losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, poprzez insurekcję kościuszkowską i zrywy powstańcze w 1830 i 1863 roku, a skończywszy na I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Występujący mówili o wartości patriotyzmu i potrzebie poznania przeszłości, aby móc docenić teraźniejszość. Spektakl urozmaiciły pieśni patriotyczne, takie jak: „Żeby Polska, była Polską”, „Warszawianka”, „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Ja to mam szczęście”.

Młodzież szkolna ze skupieniem oglądała występujących i nagrodziła ich brawami.

                                                                                                          Anna Kontowicz