Wycieczka do Muzeum w Treblince

W piątek 15 czerwca 2018 r. uczniowie gimnazjum i VII klasy szkoły podstawowej zwiedzali Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia wystawy muzealnej. Przewodnik w ciekawy sposób przedstawił historię obozu koncentracyjnego. Uczniowie w sali muzealnej mogli wczuć się w atmosferę miejsca zagłady. Obejrzeli makietę obozu, zdjęcia z tamtego okresu oraz wysłuchali relacji świadka tamtych wydarzeń zarejestrowanej na filmie.

Następnie pod opieką nauczycieli zwiedzili pozostałości dawnego Obozu Pracy – Treblinka I ( punkt widokowy na żwirownię, pozostałości po barakach oraz miejsce straceń i symboliczne groby ofiar więźniów obozu pracy).

Drugim etapem zwiedzania był dawny Obóz Zagłady – Treblinka II. Symboliczna rampa kolejowa, wybrukowana „droga śmierci”, ogromny kamienny pomnik na miejscu byłego krematorium, symboliczne ruszta, na których palono zwłoki oraz 17 tysięcy kamieni- wszystko to przypominało wymownie o zagładzie ponad 800 tysięcy ofiar (Żydów i Romów) obozu koncentracyjnego.

O tym miejscu należy pamiętać, po to aby nie powtórzyła się tragedia ludobójstwa czasów II wojny światowej.

                                                             Krzysztof Niemyński