Wycieczka do Krainy Mazur

28-30.05.2018 r. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drohiczynie oraz kl. VII Szkoły Podstawowej pod opieką p. Krzysztofa Niemyńskiego, p. Jolanty Bujno, p. Ewy Raduchy i p. Tomasza Kowalczuka  uczestniczyli w wycieczce po przepięknej Krainie Mazur.

Pierwszym miejscem zwiedzania był Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego uczniowie wchodzili na ich wybiegi. Mogli również je karmić i podziwiać z bliska. Spotkali tam osły, wilki, łosie, pawie, lisy.

Następnym etapem było zwiedzanie Świętej Lipki. Tam odwiedzili jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce oraz wysłuchali koncertu  organowego.

W trakcie powrotu do miejsca noclegowego wycieczka zatrzymała się w Mrągowie. W jego  granicach miasta znajdują się aż 4 jeziora. Odpoczynek na  molo nad Jeziorem Czos, podziwianie panoramy  jeziora wraz z oddalonym amfiteatrem, przyniosło oczekiwane chwile wytchnienia zwiedzającym. Następnie zobaczyli ratusz miejski i dawną Strażnicę Bośniacką oraz wiele starych kamieniczek. Strome podejście na niewielkie wzniesienie w  miejskim otwarło przed zwiedzającymi widok na wieżę Bismarcka.

Uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek do Ośrodka Wczasowego Ostrów Pieckowski, położonego pomiędzy dwoma Jeziorami – Wągiel i Mały Wągiel. Nowe, wygodne domki letniskowe, boiska do piłki nożnej i siatkowej, molo nad jeziorem, ptaki krążące nad jeziorem, leśne otoczenie stwarzały możliwość odpoczynku i regeneracji sił na kolejne dni zwiedzania.

W drugim dniu  celem zwiedzania były Kętrzyn, Gierłoż, Giżycko i Mikołajki. W Kętrzynie wraz z przewodnikiem zwiedzili XIV zamek krzyżacki oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia na jego dziedzińcu. Następnie na trasie ich zwiedzania znalazły się  porośnięte lasem ruiny kwatery głównej A. Hitlera- Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Następnym etapem wycieczki była wizyta w Giżycku, gdzie największą atrakcją dla naszych uczniów był most obrotowy, interesujący zabytek techniki, który ze względu na typ konstrukcji jest unikatowy w skali kraju i jeden z kilku mostów tego typu w Europie. Bardzo interesującym miejscem była Twierdza w Boyen. XIX- wieczna pruska  forteca kryła w swoich kazamatach wiele interesujących eksponatów uzbrojenia oraz tajemniczych historii.

Kolejnym przystankiem była ekomarina w Giżycku, gdzie uczniowie w trakcie spaceru po molo podziwiali pejzaże jeziora Niegocin. Ostatnim punktem zwiedzania były Mikołajki. Promenada to najpopularniejsze miejsce tej turystycznej miejscowości. Deptak ciągnie się wzdłuż brzegów Jeziora Mikołajskiego, tuż przy porcie jachtowym. Z promenady rozciąga się niezapomniany widok na jezioro i pływające po nim żaglówki.

Trzeci dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Parku Linowym w Spychowie, który przyniósł wiele emocji w trakcie pokonywania wysoko zawieszonych na drzewach przeszkód. Przejazd do Ruciane – Nida był ostatnim etapem wycieczki po Krainie Mazur. Rejs statkiem  odsłonił przepiękne krajobrazy Jeziora Nidzkiego. Po obiedzie wycieczka udała się na ostatni spacer po Rucianem- Nida. Prawdziwą atrakcją był widok jachtów, które pokonują dwumetrową różnicę  poziomów pomiędzy jeziorami za pomocą śluzy Guzianka. 

Pełni wrażeń i wielu ciekawych przeżyć uczniowie wrócili do domu na zasłużony odpoczynek.

                                                                                                      Krzysztof Niemyński