DLA NIEPODLEGŁEJ  W ZESPOLE SZKÓŁ W DROHICZYNIE

9.11.2018 roku Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczennice i Uczniowie wzięli udział w podsumowaniu działań związanych z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Świętowali z nami zaproszeni goście: Ksiądz Biskup Drohiczyński - Tadeusz Pikus, Ks. Dziekan - Proboszcz Parafii Katedralnej - Wiesław Niemyjski, Ks. Tomasz Przewoźny - asystent KSM, Burmistrz Miasta i Gminy Drohiczyn - Wojciech Borzym, Sekretarz Miasta i Gminy  Drohiczyn - Radosław Konobrocki, Dyrektor MGOK - Rafał Siwek, Kierownik MGOPS - Bożena Chrząstowska, Prezes KSM -  Mateusz Stefaniuk z przedstawicielami, Wicedyrektor Szkół Benedykta - Teresa Moskal z pracownikami, Prezes LGD-Tygiel Doliny Bugu - Agnieszka Wojtkowska z pracownikami, Zastępca prezesa spółki -Orły z Podlasia - Ewelina Trusiak, Rodzice z przewodniczącą Rady Rodziców na czele panią Różą Kosińską, przedstawiciele „Niedzieli Podlaskiej”.

Pani dyrektor Dorota Kowalczuk przywitała gości, którzy zechcieli razem z nami świętować 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W przemówieniu otwierającym to niezwykłe spotkanie podkreślała, że z jednej strony pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolność Polski, z drugiej cieszymy się z każdego dokonania, sukcesu.

W atmosferę tego dnia wprowadził nas występ przedszkolaków, którzy zaśpiewali piosenkę pod tytułem: Jesteś Polakiem, jesteś Polką.

O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy „ Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w  ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.

Następie głos zabrał Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, który podkreślił rolę, jaką Ojczyzna pełni w życiu każdego z  nas. W improwizowanej rozmowie z najmłodszymi Ekscelencja przywołał słowa Seneki Młodszego: Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna i rozmawiał z najmłodszymi o symbolach narodowych.

Burmistrz Drohiczyna pan Wojciech Borzym wyraził radość z tego, że żyjemy w niepodległym kraju. Podkreślał, że niepodległość wiąże się z wolnością  i pokojem, których tak bardzo brakuje w świecie.

W montażu słowno-muzycznym uczciliśmy wolną Polskę. Piosenką Każde polskie dziecko wie… uczniowie klas I- III wyjaśniali, co powinniśmy wiedzieć o Polsce. Najstarsi uczniowie przygotowali nietypową lekcje historii ukazująca trudne drogi do wolności. Przypomniano w niej trudne czasy zaborów, próby wywalczenia wolności oraz zwycięstwo, jakie przyniósł Polakom rok 1918. Zespół Tańców Polskich „Krajka" zaprezentował nam tańce podlaskie, zwracając tym samym uwagę na piękno i wyjątkowość folkloru, który jest nieodłącznym elementem kultury polskiej.

 Podczas Koncertu pieśni patriotycznej rozbrzmiały nuty pieśni, które w  trudnych dla narodu momentach wyrażały wiarę w zwycięstwo i nadzieję na odzyskanie wolności. Urozmaiceniem koncertu były listy odczytywane przez laureatów konkursu List dla Niepodległej.

Następnie podsumowano projekty i konkursy związane z 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Efektem realizacji projektu A to Polska właśnie… była wystawa przygotowanych przez każdą klasę kolaży, które powstawały na godzinach wychowawczych po dyskusjach dotyczących wyjątkowości Polski i patriotyzmu w XXI wieku. Wszystkie klasy otrzymały dyplom za kreatywność, odpowiedzialność i zaangażowanie przy realizacji powierzonych im zadań.

Formą współczesnego patriotyzmu jest troska o język polski. Podsumowano Szkolny Test Ortograficzny, najlepszym wręczono nagrody.

Wiele emocji wywołał konkurs historyczny: Od rozbiorów do niepodległości - co wiesz o wielkiej i naszej małej lokalnej historii? Jego celem było przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania historią Małej Ojczyzny.

Na zakończenie, pierwszy raz  w  historii szkoły, utworzyliśmy wszyscy żywy obraz - flagę polską.

Ten dzień przyniósł wiele wzruszeń, emocji. Wszyscy byliśmy razem, dumni  z Polski.