Smok wawelski – przedstawienie dla Najmłodszych

 

Dnia 7 czerwca 2019 roku kilkoro uczniów uczęszczających na zajęcia teatralne w gimnazjum, pod kierunkiem pani Kontowicz, wystawiło dla Przedszkolaków sztukę pt. „Smok wawelski”. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom jednej z najbardziej znanych polskich legend oraz aktywne zaangażowanie publiczności w występ.

Spektakl przedstawiał historię strasznego smoka, który nękał królestwo króla Kraka i został pokonany przez dzielnego szewczyka Skubę. Podczas sztuki uczniowie-aktorzy w sposób bezpośredni nawiązywali kontakt z publicznością, wychodząc do niej, siedząc wraz z nią, a jednocześnie odgrywając swoje role teatralne.  Poza tym przedszkolaki, w trakcie tego przedstawienia, mogły wziąć udział w jego realizacji – mówić teksty sztuki przy pomocy bajarki i odgrywać rolę bohaterów-rycerzy walczących z legendarnym smokiem.

Po zakończeniu sztuki aktorzy wraz z dziećmi zaśpiewali i zatańczyli do piosenki „Krakowiaczek Przedszkolaka”.         

To przedsięwzięcie było zarówno świetną zabawą dla młodych widzów, którzy z zainteresowaniem oglądali spektakl i  nagrodzili występujących gromkimi brawami, jak i dla młodzieży gimnazjalnej, która aktywnie i z zaangażowaniem włączyła się w jego realizację.

 

Anna Kontowicz