WYJAZD EDUKACYJNY- ODRYWAMY POŁUDNIE POLSKI

Podróże kształcą - o prawdziwości tego powiedzenia mogli się przekonać uczestnicy zajęć realizowanych w ramach projektu unijnego Na falach nauki rozwijam swe żagle. 54 uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Drohiczynie w dniach 16.09- 20.09.2019 wzięło udział w edukacyjnym wyjeździe na południe Polski. Głównym celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego Polski, jej historii i niezwykłej przyrody tatrzańskiej, rozbudzanie szacunku do przeszłości. Opiekę nad nami sprawowały: pani dyrektor Dorota Kowalczuk, pani Marzena Wołosińska, pani Jolanta Bujno, pani Joanna Gawrysiuk i pani Anna Piasecka.

16 września 2019, po wielu godzinach podróży, około godziny 14.00 dotarliśmy do Wieliczki. To niezwykłe miejsce, w którym krzyżują się legendy z prawdą historyczną, pozwoliło nam docenić dokonania dawnych pokoleń, zwrócić uwagę na ich niezwykłą religijność, pracowitość. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła Kaplica świętej Kingi.

Następnie udaliśmy się do ośrodka wypoczynkowego U Zbójnika w Murzasichle- urokliwej miejscowości, która przywitała nas wspaniałą panoramą na wysokie góry.

Wtorek był dniem, podczas którego mogliśmy  poszerzyć nasza wiedzę na temat przyrody tatrzańskiej i góralskiej kultury. Pani przewodnik opowiadała nam o historii tego miasteczka, tradycyjnych zajęciach góralskich oraz o elementach folkloru.  Następnie wjechaliśmy na Gubałówkę- pogoda była dla nas łaskawa i mogliśmy z tego szczuty zerknąć na panoramę Tatr. Spacerowaliśmy najpopularniejszą ulicą miasta- Krupówkami, obejrzeliśmy Wielką Krokiew ( niejeden uczestnik zastanawiał się, czy uda się nam spotkać Kamila Stocha). Ważnym dla nas punktem programu było również zwiedzanie Sanktuarium na Krzeptówkach, tak bardzo związanego z osobą Jana Pawła II.

Wielu wrażeń dostarczyła nam lekcja w Muzeum Przyrodniczym TPN, podczas której mogliśmy poznać cechy fauny i flory tatrzańskiej. Zwracano naszą uwagę na niewłaściwe zachowania turystów, które mogą działać na niekorzyść zwierząt i roślin.

Pod koniec dnia zrelaksowaliśmy się w Aqua Parku w Zakopanem. Zjeżdżalnie, rwąca rzeka, baseny wewnętrzne i zewnętrzne- żaden z uczestników nie zrezygnował z takiej atrakcji.

W środę ambitnie ruszyliśmy na górski szlak. Weszliśmy na Kalatówki. Chociaż droga była stroma i wymagająca, wszyscy dotarliśmy na górę. A tam nasz trud zrekompensował nam niezwykły widok- piękne, ośnieżone szczyty gór. Zdjęciom nie byłoby końca. Musieliśmy jednak zejść, ponieważ już czekała na nas  kolejka na Kasprowy Wierch. Na szczycie zaskoczyło nas piękno widoków, ale przede wszystkim zalegający na szczycie śniegi i temperatura- minus 4 stopnie. Jak dobrze, że wszyscy liczyliśmy się z takim załamaniem pogody i mieliśmy w naszych walizkach zimową odzież.

19 września spakowaliśmy walizki i ruszyliśmy do dawnej stolicy Polski- Krakowa.  Na początek przypomnieliśmy sobie legendę o smoku ( zechciał zionąć ogniem do naszego pamiątkowego zdjęcia), następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Tam zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu i królewskie komnaty. Pani przewodnik wiele uwagi poświęciła niezwykłej kolekcji arrasów. Niewielu  z nas wiedziało o tym, jak niezwykłe to dzieła sztuki. Następnie spacerowaliśmy Drogą Królewską, przeszliśmy na Rynek Główny, by na zakończenie przyjrzeć się z bliska Ołtarzowi Wita Stwosza w Kościele Mariackim.

Późnym wieczorem dotarliśmy do Podlesic, gdzie w Zajeździe Jurajskim mieliśmy ostatni nocleg. Rankiem mogliśmy przekonać się, że Góry Świętokrzyskie potrafią przywitać pięknymi widokami. Po kilku godzinach dojechaliśmy do Częstochowy i zwiedzaliśmy tam Klasztor Paulinów.

Czas wycieczki minął bardzo szybko. Do Drohiczyna powróciliśmy późnym wieczorem.  Pomimo napiętego programu, ten tydzień był czasem nauki, zabawy. W czasie wędrówki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju, podziwialiśmy piękno polskiej przyrody.

O tym, jak wspaniały był to dla nas czas świadczą zdjęcia.