Jestem wyjątkowy! Motywacja – warsztaty

 

W ramach aktywności szkolnej klasa 7 przygotowała warsztaty dla klas IV-VII szkoły podstawowej i III gimnazjum pt. „Jestem wyjątkowy! Motywacja.”

Głównymi celami przedsięwzięcia były kształtowanie pozytywnych postaw wobec kreatywności oraz wzmocnienie motywacji do twórczego myślenia i działania.

Każda z klas otrzymała zadanie, które miała wykonać w 4-osobowych grupach:

  1. IV – każda grupa losowała przedmiot codziennego użytku i miała w formie „burzy mózgów” napisać „Do czego on może służyć?”;
  2. V a – każda grupa losowała po jednym symbolu i miała narysować obraz, który skojarzył jej się z nim;
  3. V b – każda grupa dostała kopertę z figurami geometrycznymi i miała z nich stworzyć dzieło plastyczne;
  4. VI – każda grupa losowała przedmiot i jej zadaniem było wskazać zastosowanie go w teatrze;
  5. VII – grupy miały znaleźć synonimy do słowa „KREATYWNOŚĆ” i przedstawić je w formie słońca oraz wskazać mocne strony ucznia za pomocą tulipanów z rąk;
  6. VIII a i VIII b – grupy „głowiły się” nad konsekwencjami pytań „Co by było gdyby…”, np. dzieci rządziły krajem, nie było keczupu, długopisy ożyły, nie było szkoły, nie było goli w meczu itp.
  7. III a – grypy miały wykonać plakaty dotyczący Planety Ortografian
  8. III b – zadaniem grup było wykonanie plakatów Matplanety, czyli planety Matematyków

            Podczas pracy uczniów liczyły się: pomysłowość i zaangażowanie, twórcze myślenie, niekrytykowanie i nieocenianie pomysłów innych, nieobrażanie innych, współpraca w zespołach, otwarcie na opinie i sugestie innych, a także poszukiwanie niezwykłości podczas wykonywania zadań i prac.

Anna Kontowicz