Żołnierze Wyklęci – niezapomniani bohaterowie na Podlasiu

4 marca 2020 r. uczniowie Zespołu Szkół w Drohiczynie uczestniczyli w apelu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Atmosferę tamtych wydarzeń  przybliżył film pt. „Żołnierze Niezłomni”, przedstawiający historię Mieczysława Dziemiszkiewicza ps. „Rój” dowódcy legendarnego oddziału NZW, działającego na terenie Północnego Mazowsza. Natomiast prezentacja, przygotowana  przez uczniów klas VII i VIII pod kierunkiem nauczyciela historii, ukazała historię żołnierzy wyklętych na Podlasiu. Przybliżono sylwetki bohaterów, o których przez pół wieku milczała historia: Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Danuty Siedzikówny „Inki”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Teodora Śmiałowskiego „Szumnego”.  Podsumowaniem apelu był krótki konkurs „Czy pamiętasz?”, podczas którego uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat tych trudnych czasów historii powojennej Polski.

                                                                                            Krzysztof Niemyński