Kim był Józef Piłsudski?

Józef Klemens Piłsudski urodził się na Litwie. Był synem powstańca styczniowego i szlachcianki. Po maturze wybrał się na studia medyczne w Charkowie. Był pierwszym polskim Marszałkiem i Naczelnym Wodzem Armii Polskiej.

Jak nazywano Józefa Piłsudskiego?

Kiedy Józef Piłsudski był mały, mama mówiła do niego Ziuk. Gdy potem działał w konspiracji, znany był pod pseudonimami „Wiktor” i „Mieczysław”. Za czasów Legionów Polskich nazywano Piłsudskiego Komendant, Marszałek, Dziadek.

Czy Marszałek lubił zwierzęta?

Piłsudski nie tylko przepadał za swoją Kasztanką, bezgranicznie kochał też psy. Jego pierwszym psem był Dorek, ale bardziej znanym pupilem Marszałka był późniejszy owczarek niemiecki, którego właściciel nazwał po prostu Pies.

Co Marszałek lubił robić w wolnych chwilach?

Józef Piłsudski lubił spacery z psem, ale i jeździć konno. W domu chętnie stawiał pasjanse, co było jego hobby, albo grał ze znajomymi w szachy. Pił dużo mocnej i bardzo słodkiej

herbaty. Marszałek lubił herbatniki i krakersy. Dużo czytał, chętnie utwory polskiego poety, Juliusza Słowackiego.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu: Z albumu Dziadka - historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci film You Tube


https://youtu.be/NkE9rno3ggg


Celem filmu animowanego zrealizowanego przez Stowarzyszenie RKW jest przybliżenie historii odzyskania niepodległości i postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego uczniom szkół podstawowych.

 

Szkoła Podstawowa w Drohiczynie ogłasza konkursy plastyczne pod hasłem:

„Marszałek Józef Piłsudski Patron Szkoły Podstawowej w Drohiczynie” - więcej informacji tutaj

„Jan Paweł II – Przyjaciel Dzieci i Młodzieży” - więcej informacji tutaj