Przydrożny krzyż podarowany ponad dwadzieścia lat temu przez Nadleśnictwo Rudka od lat witał wjeżdżających do Drohiczyna przypominał o wartościach chrześcijańskich oraz o wizycie Ojca Świętego. Niestety 17 lutego 2022 roku, podczas wichury, krzyż tez został zniszczony. Nie wyobrażaliśmy sobie, by miejsce przed szkołą pozostało bez tego symbolu. 

Władze samorządowe, z panem Wojciechem Borzymem na czele, i dyrekcja Zespołu Szkół w Drohiczynie, pani Dorota Kowalczuk, zdecydowali, że w tym samym miejscu stanie nowy krzyż. Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym podjął starania o pozyskanie drewna. Nadleśnictwo Nurzec przekazało dębowe drewno, które następnie trafiło do tartaku w Platerowie, gdzie pan Mieczysław Bronisz wykonał nowy krzyż. Następnie został on przewieziony przez pana Henryka Boguszewskiego do Drohiczyna. 9 czerwca 2022 roku nowy krzyż został postawiony na zatoczce przed szkołą.

10 czerwca 2022 roku społeczność lokalna i szkolna uczestniczyła w uroczystości poświęcenia krzyża. Na to wydarzenie przyjęło zaproszenie wielu gości, wśród nich biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz, biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, starosta siemiatycki Marek Bobel, wicestarosta Sylwester Zgierun, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, członkowie rady miejskiej oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. Występ przedszkolaków rozpoczął cześć artystyczną, następnie uczniowie klas 8 a i 8 b zaprezentowali pantomimę, która miała skłonić do refleksji na temat symboliki krzyża i uniwersalności wartości chrześcijańskich.

Tego dnia nie mogło zabraknąć "Barki"- ukochanej pieśni Jana Pawła II. Pan Wojciech Borzym przybliżył okoliczności związane z realizacją pomysłu postawienia nowego krzyża. Osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie wręczono pamiątkowe grawertony. Następnie biskup Piotr Sawczuk poświęcił krzyż oraz podzielił się z nami refleksją na temat tego symbolu i jego roli w życiu Jana Pawła II.

Poświęcony krzyż to kolejny ślad obecności Jana Pawła II w Drohiczynie.

Klip z uroczystości poświęcenia krzyża 10 czerwca 2022