W czerwcu br. został rozstrzygnięty konkurs edukacyjny organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej - „Wiem, upamiętniam. Zagłada ludności żydowskiej województwa białostockiego w czasie II wojny światowej”. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować   pracę multimedialną opisującą miejsce związane z zagładą ludności żydowskiej w swoim regionie i projekt tablicy historyczno-pamiątkowej, informującej o historii danego miejsca zagłady, która mogłaby stanąć w opisywanym miejscu.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII: Zbigniew Kosiński i Kacper Radziszewski, którzy zajęli pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nagrodą dla finalistów był wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z zagładą ludności żydowskiej, który odbył się w dniach 11-14 października.  

Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami i pracownikami instytutu poznali życie codzienne, kulturę i religię ludności żydowskiej przed wybuchem II wojny światowej na przykładzie mieszkańców Tykocina. Zwiedzili Wielką Synagogę i Dom Talmudyczny. Spokojne życie mieszkańców tego niewielkiego miasteczka i innych miejscowości Podlasia (w tym Drohiczyna) przerwał wybuch II wojny światowej. Decyzja o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej podjęta przez nazistów spowodowała zagładę ludności żydowskiej. Muzeum w Treblince i Muzeum Stutthof w Sztutowie pod Gdańskiem to miejsca wymownie świadczące o tej tragedii i zagładzie setek tysięcy osób. Uczniowie poznali historię Holokaustu i złożyli hołd ofiarom.

Kolejnym przystankiem na trasie wyjazdu było Westerplatte – miejsce, którego obrona stała się symbolicznym początkiem wojny  oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To  jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie i jedna z największych wystaw na świecie. Ma przypominać lekcję historii, o której nie można zapomnieć. Dopełnieniem zwiedzania był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście w Gdańsku, pamiątkowe zdjęcia na tle ORP Błyskawica na Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz wizyta w Muzeum Emigracji.

Bogaty program wyjazdu zakończył się w Warszawie. Uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego,  spacerowali  z przewodnikiem „Szlakiem żydowskich mieszkańców stolicy” na obszarze  Warszawskiego Muzeum Getta i złożyli wizytę na Starym Mieście.

Wyjazd edukacyjny zorganizowany przez Oddział IPN w Białymstoku wzbogacił wiedzę uczniów i stanowił ciekawą lekcję „żywej historii”. W imieniu swoim i uczniów pragnę złożyć serdeczne podziękowanie dla Pani Magdaleny Dzienis –Todorczuk  za organizację  i opiekę nad uczestnikami wyjazdu.

                                                                                                                    Krzysztof Niemyński – nauczyciel historii