16 i 19 czerwca 2023 r. uczniowie klas czwartych i piątych brali udział w wycieczce edukacyjnej do Augustowa i Drohiczyna w ramach projektu „Poznajemy Podlaskie”. Trasa wycieczki rozpoczęła się w Porcie Żeglugi Augustowskiej. Rejs odbywał się przez Jezioro Necko, Jezioro Białe, Śluzę Przewięź,  oraz Jezioro Studzieniczne połączone ze sobą Kanałem Augustowskim. Podczas rejsu uczniowie podziwiali piękne widoki krajobrazu Puszczy Augustowskiej oraz  brali udział w śluzowaniu. Kolejny etap trasy rozpoczął się w Studzienicznej. Uczniowie zwiedzili kapliczkę z cudownym obrazem Matki Boskiej Studzienicznej- najważniejsze sanktuarium w regionie, które odwiedził Jan Paweł II. Kapliczkę otaczają wyjątkowe cuda przyrody, jak krystalicznie czysta woda jeziora, pięknie kwitnące lilie, śnieżnobiałe łabędzie, czy potężne dęby. W sąsiedztwie kapliczki uczestnicy mogli obmyć twarz cudowną wodą. Kierując się w stronę kościoła parafialnego uczniowie minęli najstarszy dąb - 500 letni pomnik przyrody, piękne rzeźbione stacje drogi krzyżowej i ołtarz polowy, figury Papieża i św. Jana Nepomucena. Poznali historię kościoła parafialnego i podziwiali jego wnętrze ozdobione skarbami puszczy. Następnie autokarem uczestnicy dotarli do – imponującej, jedynej dwukomorowej Śluzy Paniewo na Kanale Augustowskim. Największa  budowla hydrologiczna wyrównuje różnicę poziomów około 6,7 m pomiędzy Jeziorem Paniewo i Jeziorem Krzywym. Powrót autokarem do Augustowa zakończył zwiedzanie obiektów Kanału Augustowskiego. Uczestnicy zjedli obiad w restauracji „Albatros”. Potem mogli usiąść na ławeczce obok Beaty z Albatrosa. Następnie uczestnicy wraz z przewodnikiem udali się na Rynek w Augustowie. W cieniu wysokich, wieloletnich drzew wysłuchali historii miasta. Zwiedzili pomnik Zygmunta Augusta,  fontannę i budynek lokalnej organizacji turystycznej.

19 czerwca zwiedzanie Drohiczyna rozpoczęło się od przejścia do Katedry św. Trójcy. Uczestnicy wycieczki wysłuchali relacji proboszcza o historii kościoła i jego zabytkach. Zwiedzili podziemia katedry. Następnie przeszli do amfiteatru w parku miejskim. Podzieleni na kilkuosobowe grupy wzięli udział w grze terenowej „Tajemnice miasta”. Otrzymali zadania, których rozwiązaniem było odnalezienie i nazwanie 12 obiektów na terenie centrum miasteczka. Wśród nich znajdowały się: wirydarz na terenie byłego klasztoru Franciszkanów, Kaplica Loretańska, ulice związane z postaciami i miejscami historycznymi w Drohiczynie (Daniela Romanowicza, Władysława Jagiełły, Farna, Zamkowa, Ratuszowa), budynek dawnego colegium jezuickiego, Ołtarz Papieski. W Muzeum Diecezjalnym wysłuchali relacji siostry zakonnej i obejrzeli eksponaty związane z wizytą Jana Pawła II w Drohiczynie, kolekcję szat liturgicznych z pasów kontuszowych, monstrancji, naczyń cynowych i pamiątek po męczennikach. Z muzeum przez ulicę Zamkową uczniowie wraz z opiekunami udali się na przystań w pobliżu Góry Zamkowej. Podzieleni na grupy odbyli rejs katamaranem po Bugu. Obejrzeli z perspektywy rzeki Górę Zamkową i położoną na wysokiej skarpie siedzibę Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Z przystani nad Bugiem udali się do Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej. Obejrzeli eksponaty w jedynym  muzeum kajakarstwa w Polsce, w tym kajaki z żaglem oraz kajak Karola Wojtyły, multimedialną wystawę zdjęć, kino kajakowe. Pływali na symulatorze kajakiem. Z centrum udali się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Puszczyk". „Łowienie” ryb na symulatorze, „przejazd” ścieżką rowerową, interaktywna mapa przyrody ziemi drohickiej, poznawanie ptaków za pomocą głosów, poznanie flory i fauny nadbużańskiej to kilka z licznych atrakcji, które zainteresowały uczniów. Z ośrodka uczniowie wraz z opiekunami udali się na Kopiec Pamięci Podlasia, który powstał na miejscu odprawionego nabożeństwa ekumenicznego przez Jana Pawła II w dniu 10 czerwca 1999 r.  Relacja o wizycie Ojca św. w Drohiczynie oraz widok na panoramę miasta i okolic zakończyły wycieczkę.

                                                                                    Krzysztof Niemyński