20-23 września 2023 roku czterech uczniów – Kamila Kondraciuk, Mateusz Kontowicz, Marta Tonkiel, Konrad Ślepowroński pod opieką p. M. Głowackiej reprezentowało naszą szkołę w finale konkursu transgranicznego „Stronger, Healthier – Together!”.

            Finał Kampanii Edukacyjnej dla młodzieży organizowany jest co roku przez Program Współpracy Zagranicznej z okazji przypadającego we wrześniu Dnia Współpracy Europejskiej – Interreg NEXT Poland-Ukraine. Tym razem podsumowanie kampanii odbyło się w naszej miejscowości.

            Zgodnie z regulaminem rywalizacji do finału zakwalifikowało się po osiem najlepszych reprezentacji szkół z Polski i z Ukrainy.

Celem konkursu były: zdobycie wiedzy przyrodniczo-zdrowotnej, poznanie kuchni regionalnej Podlasia, integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej oraz wskazanie, w jaki sposób aktywnie spędzać czas.

Pierwszego dnia, w środę, o godzinie 17.00 dotarliśmy do Hotelu Drohicki. Zostaliśmy wpisani na listę i otrzymaliśmy identyfikatory. Zjedliśmy kolację i ok. 20.00 udaliśmy się do sali konferencyjnej, w której każda z grup przedstawiła przygotowane wcześniej 5 min. prezentacje o swojej szkole w formie filmu lub pokazu slajdów.

Drugi dzień spędziliśmy bardzo aktywnie. Po utworzeniu 8-osobowych grup mieszanych uczestniczyliśmy:

* w warsztatach tanecznych w MGOKu w Drohiczynie,

* w warsztatach ekologicznych w „Puszczyku”, gdzie wykonywaliśmy torby ekologiczne,

* w warsztatach kulinarnych, gdzie robiliśmy dania regionalne Podlasia, np. pierogi z ratatui, parowce.

            Efektem wspólnej nauki była prezentacja tańca, którego uczyliśmy się podczas warsztatów tanecznych.

Trzeci dzień był również intensywny. Po śniadaniu udaliśmy się na spływ pontonami po rzece Bug (trasa Zajęczniki-Drohiczyn). Następnie poszliśmy do Centrum Kajakarstwa i do Muzeum Motocykli. Kolejnym punktem konkursu było wykonanie „Quest o Drohiczynie”. Po nim, w ramach integracji grup mieliśmy grilla, mogliśmy popływać katamaranem. Na koniec dnia odbyła się dyskoteka.

            Ostatniego dnia, po śniadaniu, udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie miały być odczytane wyniki rywalizacji. UDAŁO SIĘ!!! – zajęliśmy II MIEJSCE i wygraliśmy zegarki i tablety graficzne oraz inne nagrody! To była niezapomniana PRZYGODA!

Przygotowali Mateusz K. z kl. VIIa i Konrad Ś. z kl. VIIb